Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013

Το 50ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών παίζει σκάκι

Στις 14 Φεβρουαρίου 2013 πραγματοποιήθηκε το πρόγραμμα "Παίζω σκάκι - Μαθαίνω σκάκι" στο 50ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών. Επειδή σε αυτό το σχολείο γίνονται εδώ και χρόνια σκακιστικά μαθήματα και είναι και η σκακιστική έδρα της Ακαδημίας των Σπορ, όλοι οι 35 μαθητές που δήλωσαν συμμετοχή στο πρόγραμμα ήταν καλοί γνώστες του σκακιού. Έτσι, ξεκίνησε το τουρνουά σε 2 ηλικιακές ομάδες και 4 γύρους από τους οποίους αναδείχθηκαν οι πρωταθλητές κάθε τάξης. Στην τελική συνολική κατάταξη ισοβάθμησαν στην 1η θέση οι Καλαντζή Μαρία, Δίπλας Οδυσσέας και Δίπλας Ματθαίος. Το πρόγραμμα σκακιστικών κληρώσεων Swiss-Manager ανέδειξε πρωταθλητή σχολείου τον Δίπλα Ματθαίο. Το τουρνουά έγινε σε χαρούμενο κλίμα και οι μαθητές έδειξαν ότι ευχαριστήθηκαν και διασκέδασαν παίζοντας σκάκι. Στο τέλος όλοι πήραν ένα βραβείο συμμετοχής, χειροκρότησαν τους πρωταθλητές κάθε τάξης και έφυγαν γεμάτοι με σκακιστικές εικόνες.
Ανιδιοτελώς πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους: στην οργάνωση  ο Μακροδήμος Νίκος, στη διαιτησία οι Σπηλιόπουλος Αλέξης και Σιέμπος Κώστας και στις κληρώσεις ο Γεωργόπουλος Γεώργιος. Για το σκακιστικό υλικό και τα διπλώματα έτρεξε ο Μακρίδης Στάθης.
Όλες οι συμμετοχές και τα αποτελέσματα εδώ.